Konsttryck av målningar
Adolf Hölzel

Utforska vår exklusiva samling av konsttryck av Adolf Hölzel, en pionjär inom tysk abstrakt konst. Ge din inredning kraften av färger och spiritualiteten i hans moderna och ljusa kompositioner.

41 œuvres
Studie av landskap från Dachau - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Studie av landskap från Dachau - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Tre figurer i ett landskap - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Tre figurer i ett landskap - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Oavslutad målning - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Oavslutad målning - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Oskapat konsttryck - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Oskapat konsttryck - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Rytmer cirkulära dynamiska - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Rytmer cirkulära dynamiska - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Reproduktion av målningen Projekt av glasmålning - Adolf Hölzel
Reproduktion av målningen Projekt av glasmålning - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
silvergranar - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen av silvergranar - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Landskap med flod och by - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Landskap med flod och by - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Landskap av Dachau med vit klippa - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Landskap av Dachau med vit klippa - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Nu liggande - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Nu liggande - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Landskapsmotiv i rörelse - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Landskapsmotiv i rörelse - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Motif religieux - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Motif religieux - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Les trois rois - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Les trois rois - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
La Nativité - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen La Nativité - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
La lettre d'amour - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen La lettre d'amour - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Jungle lumineuse - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Jungle lumineuse - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
grupp av figurer - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen av grupp av figurer - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
grupp av figurer under lila former - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen av grupp av figurer under lila former - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Stor målning av stor komposition - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Stor målning av stor komposition - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Figures utan titel - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Figures utan titel - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Figurer i ett landskap - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Figurer i ett landskap - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
två vilande nuddar - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen av två vilande nuddar - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Figur i ett landskap - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Figur i ett landskap - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
I cirkeln - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen I cirkeln - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Culte - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Culte - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Komposition figurativ av den bortkomne sonen - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Komposition figurativ av den bortkomne sonen - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Komposition figurativ - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Komposition figurativ - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Komposition figurativ - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Komposition figurativ - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Komposition av runda och ovala former - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Komposition av runda och ovala former - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €
Komposition av figurer utan titel - Adolf Hölzel — inramlat konstverk på väggen
Reproduktion av målningen Komposition av figurer utan titel - Adolf Hölzel
À partir de 24,00 €

Köp konsttryck av Adolf Hölzels målningar: tysk abstrakt konst inom räckhåll

Upptäck Adolf Hölzels fascinerande värld genom vår noggrant utvalda samling av konsttryck. Som pionjär inom modern abstraktion utforskar Hölzel färg, rytm och en andlig strävan som våra tryck återger troget. Varje konsttryck som erbjuds på Artem Legrand framhäver den ljusa vibrationen och den formella balansen i hans kompositioner, perfekt för att ge en samtida touch till ditt hem. Bläddra bland nyckelverk som Målning Glasfönsterprojekt - Adolf Hölzel | Konsttryck för inspiration.

Vanliga frågor om Adolf Hölzels karriär och arv

Vem var Adolf Hölzel?

Adolf Hölzel var en tysk målare och pedagog född 1853 i Olmütz (nu Olomouc). Han är erkänd som en föregångare till abstrakt konst och bidrog till övergången från 1800-talets naturalism till 1900-talets abstraktion.

Vilken är Adolf Hölzels konstnärliga stil?

Hans arbete kombinerar fokus på färgen som en självständig kraft, geometriska kompositioner och en andlig dimension. Hans studier av färg och rytm har påverkat många konstnärer och senare rörelser.

Vilka verk finns tillgängliga i vår samling?

Vårt urval inkluderar flera konsttryck som representerar Hölzels universum, bland annat:

  • Målning Glasfönsterprojekt - Adolf Hölzel | Konsttryck

  • Målning Ängel på röd bakgrund - Adolf Hölzel | Konsttryck

  • Målning Abstrakt komposition - Adolf Hölzel | Konsttryck

  • Målning Abstrakt komposition i liggande format - Adolf Hölzel | Konsttryck

  • Målning Ljus djungel - Adolf Hölzel | Konsttryck

  • Målning Flodlandskap med by - Adolf Hölzel | Konsttryck

Vad är Adolf Hölzels arv inom modern konst?

Som inflytelserik professor i Stuttgart förmedlade Hölzel en syn på färg och form som präglade utvecklingen av abstrakt konst och inspirerade generationer av konstnärer.

Hur manifesteras spiritualiteten i hans verk?

Hölzel betraktade färg och form som medel för att uttrycka en inneboende harmoni och inre musikalitet. Hans kompositioner försöker förmedla känsla och en kontemplativ djuphet bortom enkel avbildning.

Vilka material finns för konsttryck av hans målningar?

Våra konsttryck finns som posters och canvasutskrifter, med högupplöst tryckteknik för att bevara färgrikedomen och detaljrikedomen.

Varför välja ett konsttryck istället för ett originalverk?

Konsttrycken ger ett prisvärt tillträde till Hölzels estetik, utan begränsningarna som följer med originalverk, samtidigt som de låter dig dekorera ditt hem med visuellt högkvalitativa verk.

Var kan man placera ett konsttryck av Adolf Hölzel i sitt hem?

Dessa konsttryck passar perfekt i samtida, minimalistiska eller konstnärliga miljöer: vardagsrum, sovrum, kontor eller mottagningsrum. De tillför ljus, balans och inspiration.

Adolf Hölzels karriär i korthet

Adolf Hölzel föddes 1853 i Olmütz. Efter studier vid Wiens konstakademi bosatte han sig i Stuttgart där han undervisade och fördjupade sina studier om färg och komposition. Hans arbete blandar naturalistiska och symbolistiska influenser med en progressiv riktning mot abstraktion.

Hans konstnärliga början och influenser

I början av sin karriär påverkas Hölzel av sin tids strömningar samtidigt som han utvecklar en personlig metod med fokus på färg och bildens struktur.

Hans roll som pedagog

Som lärare spelar han en avgörande roll i utbildningen av en ny generation konstnärer och sprider en konstnärssyn baserad på färgens autonomi och sökandet efter inre harmoni.

Spiritualitet och färgteori

Färgen blir hos Hölzel ett språk som kan uttrycka osynliga och känslomässiga dimensioner; han studerar formers musikalitet och färgtonernas rytmiska relation.

Övergången till abstraktion

Hans arbete bidrar till att frigöra måleriet från enbart figurativ representation och banar väg för nya riktningar inom icke-figurativ konst.

Hans inflytande och arv

Hölzel är en central gestalt inom modern konst, genom sin undervisning och sina reflektioner kring färg som har haft ett bestående inflytande på den europeiska konstscenen.

Varför köpa ett konsttryck av en målning av Adolf Hölzel?

Att välja ett konsttryck av Adolf Hölzel är att bjuda in en estetik som förenar modernitet, spiritualitet och färgstark kraft i ditt hem. Våra tryck återger nyansernas rikedom och kompositionernas struktur för att förhöja din inredning.

Dessa verk passar i olika miljöer:

  • I ett vardagsrum skapar de en ljus och balanserad stämning.

  • I ett sovrum skapar de en lugn och förfinad atmosfär.

  • På ett kontor stimulerar de kreativiteten och erbjuder en inspirerande miljö.

Upptäck hur Hölzels abstrakta konst kan förvandla dina väggar och din vardag.

En atmosfär som förhöjer din inredning

Hölzels konsttryck tillför en färgstark vibration och en formell balans som ger liv åt rummet utan att överbelasta det. Deras visuella musikalitet skapar en meditativ atmosfär, idealisk för moderna och avskalade interiörer.

En tidlös konst för din inredning

Hans verk går genom epokerna tack vare en strävan efter harmoni och ljus. Att hänga upp ett konsttryck av Hölzel innebär:

  • Bjud in färgen som ett känslomässigt språk i ditt hem.

  • Framhäv geometriska former som strukturerar rummet.

  • Skapa en dialog mellan konst, spiritualitet och samtida design.

  • Njut av en estetik som representerar övergången till abstraktion.

Skäm bort dig med ett museikvalitetskonsttryck

Våra konsttryck är tryckta i högupplöst kvalitet på hållbara material. Oavsett om du väljer duk eller poster, syftar varje verk till att återge färgdjup och detaljprecision för en visuell upplevelse av hög kvalitet.

Vanliga frågor om vår Adolf Hölzel-kollektion

Hur tillverkas konsttrycken?

Vi använder högupplösta tryck på duk eller affischpapper, med pigmentbaserade bläck för att garantera utmärkt färgåtergivning och lång hållbarhet.

Finns konsttrycken i flera format?

Ja, flera storlekar erbjuds för att passa alla utrymmen, från små kontorsväggar till stora vardagsrumsväggar.

Kan man rama in affischerna?

Absolut: våra affischer är kompatibla med standardramar för enkel integration i din inredning.

Passar dessa konsttryck i en modern inredning?

Ja, Hölzels abstrakta och färgstarka kompositioner passar mycket bra med samtida, minimalistiska eller konstnärliga inredningar.

Vad är skillnaden mellan tryck på duk och affisch?

Tryck på duk ger en textur och närvaro nära målning, medan affischen är lättare och mer flexibel.

Är verken signerade?

Konsttrycken är inte signerade för hand, men har en märkning som garanterar tryckets kvalitet och äkthet.

Kan man beställa personliga konsttryck?

Vår kundtjänst kan undersöka specifika önskemål efter dina behov.

Hur sköter man ett konsttryck på duk?

En regelbunden dammning med en mjuk trasa räcker för att bevara färgernas lyster och materialets kvalitet.

Våra topp 6 tillgängliga verk av Adolf Hölzel

1. Målning Glasfönsterprojekt - Adolf Hölzel | Konsttryck

En komposition som framhäver struktur och färg, idealisk för en central vägg som fångar blicken.

2. Målning Ängel på röd bakgrund - Adolf Hölzel | Konsttryck

Ett verk med stark kontrast, perfekt för att tillföra en dramatisk och färgstark touch till ditt hem.

3. Målning Abstrakt komposition - Adolf Hölzel | Konsttryck

Visar Hölzels geometriska och rytmiska ansats, mycket passande i samtida miljöer.

4. Målning Abstrakt komposition i liggande format - Adolf Hölzel | Konsttryck

Panoramformat för en lugnande och strukturerad närvaro ovanför en soffa eller ett skrivbord.

5. Målning Ljus djungel - Adolf Hölzel | Konsttryck

Ett verk som sprider färgstark intensitet, perfekt för att ge liv åt ett ljust eller neutralt rum.

6. Målning Flodlandskap med by - Adolf Hölzel | Konsttryck

En komposition som förmedlar en lugnare atmosfär, lämplig för avkopplingsutrymmen.

Slutsats: Förhöj ditt hem med Adolf Hölzels konsttryck av målningar

Att välja ett konsttryck av Adolf Hölzel är att välja ett bildspråk som förenar modernitet, spiritualitet och färgintensitet. Våra högkvalitativa tryck ger tillgång till en mästare inom tysk abstraktion, till ett överkomligt pris och utan kompromisser på visuell trohet.

Bjud in Hölzels uttrycksfulla kraft och sökande efter inre skönhet till ditt hem: förvandla dina väggar till källor av känsla och eftertanke.